وبلاگ دانشجویان پزشکی ورودی ۹۰ سبزوار
دانشجویان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار

روشهای کاشت مو

 

روش های کاشت موی طبیعی به دو قسمت اصلی روشهای برداشت گرافتها (ریشه های مو) از پشت سر و روش های کاشت مو در نواحی دچار ریزش موی سر تقسیم می شوند.

روش های برداشت مو از پشت سر شامل دو روش FUT و FUE) FIT) می باشند .
1- روش (FUT (Follicular Unit Transplant: این متد که در واقع روش استاندارد پرداخت مو از ناحیه دهنده پشت سر می باشد شامل برداشت یک نوار باریک از ریشه های مو است که توسط یک جراحی ساده و کاملاً ظریف و به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی انجام می گیرد. سپس نوار برداشته شده به قطعات کوچکتری که به آنها گرافت گفته می شود و هریک شامل یک تا سه تار مو همراه با ریشه مربوطه و ضمائم هستند تقسیم می گردند. به دلیل اینکه در این روش کمترین آسیب ممکن به ریشه های مو در حین برداشت نوار وارد می شود و در نتیجه ریشه های موی برداشت شده پس از کاشت با درصد بالایی رشد می نمایند. بعنوان روشی استاندارد برداشت مو تلقی می گردد. از مزایای دیگر این روش کاهش طول مدت کاشت مو و سرعت عمل در آن است که خود از عوامل مهم در زنده گرافتهای مو و رشد آنها می باشد که در واقع همان محل بخیه هاست.

2- روش Follicular Unit Extraction) FUE) یا (FIT (Follicular Isolation Technique : در این متد گرافتهای مو به صورت تک تک از پشت سر توسط ابزار مخصوصی به نام پانچ برداشت می شوند. سپس گرافت های برداشته شده بطور مجزا و جداگانه در محل مورد نظر کاشت کی شود. این روشه به روش غیر جراحی شهرت دارد.مزیت این روش عدم نیاز به جراحی و انجام بخیه است و در نتیجه خطی هم پشت سر بر جا نمی ماند بطوریکه حدود 10 روز پس از عمل وضعیت پشت سر کاملاً حالت لازم به ذکر است.

در مراکز مجهز کاشت مو که از پرسنل ماهر و با تجربه و وتجهیزات کافی برخوردار هستند جدیداً از روش به نام روش ترکیبی (Combined Method) استفاده می شود که در واقع ترکیب دو روش FUT و FUE است . این متد برای افرادی کاربرد دارد که در آنها سطح وسیعی از سر دچار کم پشتی و طاسی شده است و با استفاده از این روش می توان ظرف مدت کوتاهی (مثلا در دو یا سه روز متوالی) تقریباً کل سطح کم پشت را با کاشت مو پرپشت نمود.  (1) 

 

معایب روش FUE یا FITعبارتند از:

1-چون درگرافت های FIT چربی محافظ اندکی در اطراف ریشه موها وجود دارد این گرفت ها بسیار شکننده و آسیب پذیر هستند. بنابراین دستکاری آنها هم در مرحله برداشت و هم در زمان کاشت باید با احتیاط انجام شود تا فشار اضافی به ریشه مو وارد نشود. به همین جهت نتیجه عمل خیلی به مهارت پزشک بستگی دارد.

2- کاشتن گرافت های FIT به خاطر نداشتن چربی و جدا بودن ریشه ها از یکدیگر مشکل تر از گرفت های FUTاست.

3-گرافت های FIT به خاطر نداشتن چربی محافظ خیلی زود خشک می شوند که باید مراقب این مساله هم بود.

4- اگر ریشه موها صاف و موازی نباشد یا پوست سر خیلی سفت باشد با فشار پانچ از سطح پوست فولیکول ها صدمه دیده یا قطع می شود .

5-برای انجام FIT کل موهای سر باید از ته تراشیده شود. (بلندی موها حداکثر یک یا دو میلیمتر باشد).

تذکر مهم :

در طاسی های وسیع توصیه می شود بیماران هم زمان از هر دو روش موجود (روش ترکیبی ) استفاده کنند تا از مزایای هر دو بهره مند شوند و ریسک در نیامدن موها به حداقل برسد. با انجام دادن FUT+FIT تعداد گرفت های برداشته شده در یک جلسه به حداکثر می رسد(روش طلایی).  (2)
  

 

منابع :  

1. وب سایت مرکز کاشت موی پرسپولیس 

2. وب سایت کلینیک کاشت موی طبیعی و پوست دکتر تورج مکرمی

پیوندها
آمار وبلاگ
  • تعداد بازدیدکنندگان: 107545
سایر امکانات

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

purchase vpn

بازی اندروید